Vznik Parkinsoniád a něco o pořadateli
Kde se vlastně vzala, proč vznikla a kdo s ní přišel?
Odpověď je jednoduchá. Vůbec na tom nezáleží. Je to jako s jinými akcemi, které pořádají různé skupiny občanů sdružujících se v kluby, zájmová sdružení, občanská sdružení a pod. Před uspořádáním 1. Parkinsoniády tu již podobných akcí bylo habakuk. Jejím uskutečněním, jsem chtěl vyjádřit svůj vděk stejně postiženým lidem za to, že mi pomohli vyhrabat se z těžké deprese, která každého nemocného s Parkinsonovou nemocí postihne. Přesto, že jméno Jamese Parkinsona, samo o sobě nezní nijak hrůzostrašně, diagnoza Parkinsonova nemoc dostane každého nemocného na kolena. Je hodně takových, kteří se s touto nemocí nevyrovnají nikdy. Mě osobně to trvalo rok a půl. Pomohla mi skutečnost, že jsem našel stejně nemocné, kteří se s touto nemocí už vypořádali a naučili se sní žít.
Údajně snad byl první Klub parkinsoniků z Ostravy, který uspořádal pro parkinsoniky malou sportovní olympiádu. V podstatě se o nás, ani o naší nemoci mnoho nevědělo. Jako parkinsonici jsme potřebovali se takzvaně zviditelnit. Záměrů a důvodů pro tuto akci bylo ale víc.
Hlavním motivem bylo vystoupení z uzavřenosti, motivace ke zvýšení pohybové činnosti, příklad pro ty, kteří si sami ještě nepřiznali, že jsou nevyléčitelně nemocní, a že přesto mohou do společnosti. A mohou si nahlas říct: jsem nevyléčitelně nemocný, ale chci žít co nejlépe a tak dlouho jak jen to půjde.
Jsem přesvědčen, že první dvě Parkinsoniády a připravovaná třetí výše uvedené potvrzují. Sám osobně tvrdím, že je důležité, že Parkinsoniáda vznikla. I to, že ji pořádají sami parkinsonici. Jsem rád, že lidé z našeho sdružení mi ze všech sil pomáhají a nenechávají mě v tom samotného. To však není všechno. Do této akce, do její podpory se zapojili, kromě předsedkyň z Ostravy, Olomouce, další nemocní. Lidé z jiných organizací. Nezištnou pomoc a morální podporu nám nabízí tolik místních občanů organizací a firem z celé České republiky, také novináři a lékaři. Záštitu nám poskytují politické osobnosti, podporu přímou účastí nám vyjadřují významné sportovní osobnosti, jenom peněz je stále málo. S financemi na pořádání je to stále těžší a těžší.
Zatím to však vždy dobře dopadlo a peníze nakonec byly. Co dodat? Slovácko se na účastníky opět těší a věří, že při dobré náladě společně strávíme jeden víkend, který nás posilní v boji s Parkinsonovou nemocí.
Jan Škrkal
předseda pořádající organizace občanského sdružení Parkinson Slovácko
Něco o pořadateli
Pořadatelem sportovně-společenské akce Parkinsoniáda, tedy Česká Parkinsoniáda je občanské sdružení Parkinson Slovácko. Kolektiv vznikl v roce 2007 pod patronací celostátní společnosti s názvem Společnost Parkinson.
Tento kolektiv, se pro neporozumění a nepochopení bývalého vedení od Společnosti Parkinson se sídlem v Praze oddělil a vytvořil samostatné občanské sdružení Parkinson Slovácko s vlastní právní subjektivitou. Hlavní náplní Parkinson Slovácko o.s. je zlepšení podmínek života nemocných Parkinsonovou nemocí a jejich začlenění do společenského plnohodnotného života. Slovácku se v celku daří uskutečňovat svoje cíle, jak v běžné činnosti, tak i v pořádání společenských akcí a v propagaci oblasti Slovácka. Není důležité se na těchto stránkách rozepisovat o organizaci. Důležité je její poslání a skutečnost, že sdružuje jak kolektiv pořadatele, tak i soutěžících. Tyto stránky, budou sloužit výhradně propagaci každoročního pořádání Parkinsoniády a pořadatelé věří, že se stanou i příjemným stmelovacím článkem nejen pro parkinsoniky.
Jeden ze zdravotně postižených mi řekl: Honzo, lidi je možné zařadit pouze do dvou skupin. Na nemocné a na ty, co ještě nejsou nemocní. Toto by si měli uvědomit jedni i druzí. Neodpustím si jizlivou poznámku, že především ti, kterým dáváme důvěru ve volbách.
A jedna provokativní otázka pro všechny skupiny: Uvědomujete si to?
To vše co jsem zde napsal se mi potvrdilo příchodem nového člena. Shodou okolností také Honza. Přišel 2 x a potom ne. Na můj telefonický dotaz, jestli to vzdal odpověděl, že ne, a to se zdůvodněním, potřebuji vás. Dodávám, že nejen on nás, že i my potřebujeme jeho.
30.7. 2010
Jan Škrkal, hlavní organizátor České Parkinsoinády